3543375ابزار شیرینی پزی 02

چگونه با کمک ساناز سانیا از آشپزی عکاسی کنیم

شاید شما آشپز نباشید ولی خب ممکن است بخواهید به‌عنوان عکاس از غذا عکس بگیرید. شاید قرار است اولین غذای زندگیتان را (وقتی که مادر خانه برای یک هفته می‌خواهد مسافرت برود) بپزید و از این قضیه خیلی خوشحال هستید و می‌خواهید ازش عکسی بگیرید. ماهنامه‌ی ساناز سانیا مجموعه‌ی بسیار بزرگی از عکس‌های آشپزی دارد که توسط عکاسان مجرب این زمینه گرفته شده‌اند

ما می‌توانیم با دقت در آن‌ها نکات زیادی در مورد این موضوع یاد بگیریم. رنگیتر در همکاری با این ماهنامه، در حال اضافه کردن عکس‌های زیبای این مجموعه به بانک عکس‌هایش است. قبل از این‌که دوربینتان را آماده کنید و از غذاهای خوشمزه‌ای که در اختیارتان هست عکس بگیرید شاید بد نباشید این نکات را درنظر داشته باشید:

پروسه‌ی آشپزی را نشان بدهید

مثل هر موضوع دیگری، داستان‌گویی با عکس خیلی جذاب است. به جای این‌که فقط از نتیجه‌ی نهایی عکس بگیرید، چند عکس هم از پروسه‌ی آشپزی بگیرید تا مخاطب را با پشت صحنه‌ی عکس نهایی درگیر کنید.

3801704shad.final
از منبع عکس رنگیتر

 

از وسایل صحنه استفاده کنید

عکاسی از آشپزی و غذا مثل صحنه‌ی تئاتر است. باید صحنه را بپردازید و وسایل صحنه را در جای مناسب بگذارید. از چیزهایی مثل چاقو و چنگال، بشقاب، بطری، میوه‌های تازه، کابینت با بافت زیبای چوبی و اینطور چیزها برای جان دادن به عکس‌هایتان استفاده کنید.


از مجموعه عکس ماهنامه‌ی ساناز سانیا | منبع عکس رنگیتر

 

مواد اولیه را خوب انتخاب کنید

فکر رنگ، بافت و زمینه‌ی عکس‌تان را بکنید. دارید از یک آشپزخانه‌ی سنتی داخل یک مزرعه عکس می‌گیرید یا از یک آشپزخانه‌ی مدل در یک رستوران گران قیمت.


از مجموعه عکس ماهنامه‌ی ساناز سانیا | منبع عکس رنگیتر

 

از نورپردازی مناسب استفاده کنید

نور طبیعی از پنجره، نورپردازی نرمی به شما می‌دهد. از فلش قوی استفاده نکنید و با یک رفلکور کمی سایه‌ها را نرم‌تر کنید. اگر با نور مصنوعی عکاسی می‌کنید مراقب وایت‌بالانس باشید.


از مجموعه عکس ماهنامه‌ی ساناز سانیا | منبع عکس رنگیتر

 

تر و تمیز باشید

موقع آشپزی، آشپزخانه شلوغ و به‌هم‌ریخته است. احتمالن روی کابینت پر از چیزهای مختلفی‌ست که عکس به آن‌ها نیازی ندارد. کمی وقت بگذارید و صحنه را تمیز کنید و وسایل نامربوط را از کادر بیرون ببرید.


از مجموعه عکس ماهنامه‌ی ساناز سانیا | منبع عکس رنگیتر

 

عکس قبل از عمل و بعد از عمل بگیرید

آشپزی خیلی هیجان‌انگیز است. چندتا پیاز، کمی فلفل، گوشت و چندتا چیز دیگر یکهو تبدیل به یک غذای خوشمزه می‌شوند. عکس قبل عمل، بعد عمل این جادو را نشان می‌دهد.


از مجموعه عکس ماهنامه‌ی ساناز سانیا | منبع عکس رنگیتر

 

غذا را سر سفره بگذارید

وقتی غذایی درست می‌شود، یک شکم گرسنه هست که دیر یا زود حسابش را می‌رسد. یک سفره پهن کنید یا غذا را روی میز غذاخوری بگذارید و چند نفر را دعوت کنید دلی از عزا درآوردند و درحالی که پروردگاران شکم در حال لذت بردن از غذایشان هستند از آن‌ها عکس بگیرید.

 

قبل از پخت کامل عکس بگیرید

غذا وقتی پخته می‌شود معمولن رطوبتش را از دست می‌دهید و حتی بعد از مدت خیلی کوتاهی قیافه‌ش تغییر می‌کند. همیشه قبل از این‌که غذا کاملن پخته شود آن را از روی گاز بردارید و بکشید و عکاسی کنید تا غذا خوشرنگ‌تر و براق‌تر باشد. بعد دوباره بریزید داخل قابلمه و پختش را کامل کنید. البته اگر شکمتان اجازه داد.


از مجموعه عکس ماهنامه‌ی ساناز سانیا | منبع عکس رنگیتر

 

همه چیز را برق بندازید

عکس خیلی بی‌رحم است. کوچکترین لکه یا اثرانگشتی روی بشقاب یا کابینت یا قاشق چنگالتان تو ذوق خواهد زد. همه چیز را آنقدر بسابید و با دستمال به جانش بیوفتید تا برق بزند. وگرنه بعدن باید با فتوشاپ چند ساعت ارزشمند را صرف پاک کردن لکه‌ها کنید. (تازه اگر بلد باشید)

 

از چند زاویه عکس بگیرید

عکس گرفتن از زوایه‌ی 45 درجه بالاتر از سطح غذا خیلی معمولی و البته کلاسیک است. کمی خلاق‌تر باشید و از زاویه‌های دیگر در شرایط مختلف عکس بگیرید. غذا خیلی خوشمزه و خوب است ولی بعد از این‌که خورده شود دیگر نمی‌شود ازش عکاسی کرد. پس مراقب باشید بعدن پشیمان نشوید که کاش از فلان زاویه هم عکس می‌گرفتم.

 

با روغن‌کاری غذا را تازه‌تر نشان دهید

یک قلموی تخت نرم بردارید و به روغن آغشته کنید و روی غذاتان بمالید تا ببینید کمی روغن چقدر می‌توانید در عکس‌تان تاثیر بگذارد.


از مجموعه عکس ماهنامه‌ی ساناز سانیا | منبع عکس رنگیتر

 

*نگاهی به مجموعه‌ی عکس‌های ساناز سانیا بندازید تا چند مثال خوب از عکاسی غذا ببینید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *